Alumni

In Memoriam

Image

1940s

  • Alvin A. Brignardello ND ’45
  • Claire Farrell ’42
  • Francis P. Filice ’43
  • Francis J. Kelly ’48, JD ’51
  • Coralia Kuchins ’44
  • Louis N. Malvino ’43
  • Frank L. Manko ’48
  • Gertrude Patch ’47
  • Trudy Patch '46
  • Peggy Porter ’48
  • George J. Raab ’43
  • Neill R. Sheridan ND ’44
  • Rosemarie Spillane ’48
  • Vincent J. Sullivan ’47
  • Rita D. Tachis ’49
  • James A. Walsh ’43

1950s

  • Ellis J. Andreatta ’51
  • Martin P. Bastiani Jr. ’57
  • William H. Bissell JD ’57
  • Paul F. Capitolo ’57
  • Robert S. Castagnetto ’54
  • Victoria A. Chuck ’56
  • Joseph V. Costello JD ’51
  • James F. Ferenz ’59
  • Stephen R. Franks ’58
  • Albert Ganem ’54
  • Joseph L. Gerber ’52, E ’53
  • Allan R. Goodman ’54
  • Ernest J. Gray ’58
  • James J. Haughey ND ’51
  • Marilouise Hughes ’56
  • Richard J. Krieg ’56
  • John P. Lee JD ’54
  • Robert E. Leet ’59, MA ’74
  • John Mackall ’55
  • Anthony T. Matsuda ’52, MA ’59
  • Helene F. Mc Bride ’58
  • Marijane Modena ’56
  • Paul T. O’Dowd ’57
  • Arthur O’Leary ’56
  • Margaret A. Passantino ’55
  • Raymond W. Perkins ’56
  • Rosemary Pisani E ’52
  • William H. Pulskamp ’51, JD ’49
  • Hamilton P. Rand ND ’51
  • John L. Schramel ’58, E ’59
  • Walter R. Senini ’52
  • John T. Spillane E ’58
  • Richard A. Stanfel ’51
  • William M. Stiveson ’57, E ’68, MA ’68, E ’70
  • Edmond G. Thiede ’58
  • Kenneth C. Turnley ’51
  • Alf E. Uddenberg Jr. ’50
  • Douglas R. Woodworth JD ’52
  • John A. Zvone E ’52, MA ’53 

1960s

  • Annette M. Anton ’69, MA ’83
  • David E. Askew ’66
  • Robert Baker Jr. ’69, E ’71, MA ’71
  • Henry Berke ’60
  • Alan G. Blach ’61
  • Raoul O. Bozio E ’66
  • Vadim G. Canby ’61
  • Derral E. Carner ’64
  • Alfred J. Cleary III ’69
  • Timothy J. Cleere ’61
  • William J. Connolly ’62, E ’63,
  • E ’65, MA ’68
  • Richard T. Davidson Jr. ’61
  • George E. Devine ’62
  • Paul A. Dezurick ’63, JD ’68
  • Robert J. Feist ’60
  • Thomas W. Galvin ’67, E ’68, MA ’69
  • Howard E. Hack ’62
  • Elizabeth M. Hagmaier E ’61, MA ’62
  • James P. Howe ’66
  • Charles R. James ’66, E ’67
  • Patrick J. Kelly ’65
  • Michael J. Kotlanger ’68
  • Donat G. Lenney ’61
  • Irene Daniels Lewis ’65
  • Patrick J. Lynch ’66
  • Thomas F. Lytle JD ’61
  • Patricia J. Maga ’67
  • Arthur M. Martinez ’63
  • Sheila McEnaney ’66
  • Gerald L. McKevitt ’61, HON ’07
  • Thomas C. McNally III ’60
  • Robert A. Mohler ND ’65
  • Alan F. Mundy ’67
  • Kathleen Murphy ’61
  • Dorothy Owen ’64
  • Gerald P. Parsons JD ’66
  • George M. Patterson ’63
  • Robert B. Roberts E ’67, E ’68, MA ’69
  • William E. Scarlett ’63
  • Carole W. Scheiber BSN ’61
  • John E. Sequeira ’61

1970s

  • Douglas B. Aikins JD ’77
  • Thomas M. Allen ’76
  • Peter M. Bellin MA ’79
  • John R. Brazil ’78
  • Rosemary Capitolo ’79
  • Richard R. Davis ’79
  • David R. Del Simone JD ’79
  • Christyne Flemings E ’70, MA ’76
  • Charles E. Foge MA ’76
  • William F. Grader Jr. JD ’75
  • Janice M. Groth MA ’78
  • Richard H. Haber MA ’77
  • J Michael Hogan JD ’72
  • William J. Klapps MA ’72, MA ’73
  • Mary P. Kopenhaver ’74
  • Richard Lopez E ’78, MA ’78, E ’79
  • John T. Lynch ’72
  • Jon R. Ono JD ’71
  • Karen C. Palengat ’72
  • Jayne B. Pyle MA ’76
  • John A. Ramos MA ’76
  • Jane A. Richards ’70
  • Wallace L. Stockdale ’72
  • Patrick Tarrant MA ’73, MA ’74, MA ’77
  • Louis Testaguzza JD ’78
  • Adolph E. Zimmer Jr. ’72

1980s

  • Sunil S. Aggarwal MBA ’81
  • Janet G. Bosworth MA ’83
  • Jonathan B. Bradley ’87
  • Sandy J. Butler JD ’83
  • Wayne W. Chang ’86
  • Hilary A. Freeman ’83
  • Walter H. Friesen MA ’81
  • Winifred B. Gaines MA ’82
  • Richard L. Hart ’82
  • Dorothy Hilinski-Lyon ’89
  • Shirley M. Lemasters ’85, MHR ’88
  • Walter L. Lunsford MPA ’87
  • John J. Macpherson JD ’81
  • Craig L. Mangan MHR ’89
  • Rosamond F. Myers MPA ’84
  • Kenzo Nakagawa ’80
  • Louis A. Norton ’85
  • Perry P. Oei ’84
  • Ken T. Parks JD ’82
  • James B. Rodriguez MA ’85
  • Steven Rongyocsik ’89
  • Loris L. Ryan ’87
  • Tony D. Trevino ’80
  • Bryant A. Vance ’84
  • Barbara L. Williamson EdD ’80
  • Curtis F. Wilson EdD ’85

1990s

  • Rosario Anaya BPA ’91, MA ’02
  • Nicole M. Bidwell ’98
  • Sarah C. Brennan ’95
  • Richard Donovan MPA ’91
  • John E. Hays MHR ’95
  • Marilyn E. Hildebrandt EdD ’90
  • Mary C. O’Neil CERT ’93
  • Tae W. Oh JD ’92
  • Valerie D. Wiswell JD ’90

2000s

  • Valerie A. Bosco EdD ’09
  • Gregory K. Davis MHR ’00
  • Anne L. Glenister MBA ’02
  • Ralph Spinelli ’02

Keep Reading