In Memoriam

1940s

Wilma Pedrazini LMA ’40
Leona Barker LMA ’44
Elvera Lico LMA ’46
Gloria Mei LMA ’46
Daniel F. Barreto Jr. ’49
Robert E. Boeddiker JD ’49
Edwin S. Brownstone Jr. ’49

1950s

Frank B. McNamee ’50
Manford Donald Morris ’50, MS ’52
Julian D. Rhine ’50
Joyce Shotwell LMA ’50 
Edward F. Callanan Jr. ’51
Theodore H. Cominos JD ’51
Leonore Daschbach LMA ’51
Carmen Foucht LMA ’51
W. Rodney Hughes ’51
Aileen J. Kelly LMA ’51
Eileen Muirragui LMA ’51
Robert B. Roney ’51
Joseph E. Stevenot ’51
Eugene D. Sweeters ’51
Kathleen Neary LMA ’52
Paul Perry ’52
Anna M. Regan LMA ’52
George Alexander Zachariah JD ’52
Cecilia G. Concannon LMA ’53
Margaret Ahern Cullen LMA ’53
Kathleen McDermott LMA ’53
Rowland Nicholson ’53
Constance Scarpelli LMA ’53
William A. Zappettini Jr. ’53
Joseph Charles Bellan ’54
George J. Couch ’54
William R. Dando ’54
Michael A. Pastore Jr. ’54
Douglass E. Walsh Jr. ’54
Deirdre Watson LMA ’54
Joseph P. Arenivar ’55     
Barbara J. Carmody LMA ’55
Dick Lawless ’55
Robert M. Stone ’55
Gabriel F. Adami ’56
Walter E. Blandino ’56
Donald J. Bordenave ’56
Diane Bozzo LMA ’56
Raymond Chan ’56
Thomas J. Huvane ’56
Thomas J. Klitgaard ’5
Audrey Roualdes LMA ’56
William Felton Russell ’56
Robert G. King ’57
Shirley Rossi LMA ’57
Jerome J. Sweeney ’57
John C. Twomey ’57
Lyle E. Eickert ’58
Martin Greenlaw ’58
Joan C. Higgins LMA ’58
Edward P. O'Brien JD ’58
Herman D. Papa ’58
John F. Pardella ’58
Helen Sheridan LMA ’58
Warren E. Anderson ’59
Lorrin G. Kroska ’59
Martin G. McCue ’59
Michael Preaseau ’59
Georgine Drees Premo LMA ’59
Robert J. Welch MA ’59

1960s

Joy Bianchi LMA ’60
Charles B. DuVal ’60
Lyle E. Eickert ’60
Robert F. Ford ’60
John J. Gray ’60
Thomas R. Maguire ’60
Patricia Markee LMA ’60
Mary Gail Mibach LMA ’60
Charles F. Norton ’60
Michael L. Ohleyer ’60
Frank T. Spaeth MA ’60
Paul Trudell ’61
Mathilde Webb ’60
Kay Armijo LMA ’61
M. Michelle O'Connell ’61
Florence O'Malley LMA ’61
Jack M. Bosco Jr. ’62
Edwin S. Brownstone Jr. ’62
Donald F. Driscoll ’62
Thomas F. Heafey ’62
Jane E. Matkovich-Stewart ’62
William F. McClure Jr. ’62
Robert Francis Norton ’62
David A. Norwitt JD ’62
William E. Rodgers ’62
John J. Polosky ’62
Alfred W. Escobar ’63
Barbara T. Hanagan ’63
Darwin F. Kremee ’63
Donald B. Lethbridge ’63
David Arthur Woolsey ’63
William A. Barrett ’64
Thomas A. Brady ’64
Foster Church ’64
Carol Moore Holley LMA ’64
Russell D. Jones JD ’64
Mario Lombardi ’64
Paul Trudell JD ’64
Patricia Ann Hall LMA ’65
Thomas L. Marr ’65
David M. Olivier ’65
Gene Frederick Pawlick ’65
Richard O. Stevens ’65
Thomas F. Heafey ’66
Janice Votaw Peter ’66
Billie Tubbs Scott ’66, JD ’78
Rose Marie St. Germain ’66
James G. Klaes III ’67
Peter Edwin Mitchell JD ’67
Lawrence M. Silva ’67
James P. Smith ’67
Judy Lu VanHoy ’67
Carolyn C. Flagiello LMA ’68
George B. Humphreys JD ’68
Catherine McDonagh ’68
Mary Ellen Petroni LMA ’68
Richard O. Stevens JD ’68
Judith Terracina ’68
C. L. McAllister Treulich ’68
Ronald P. Benich ’69
Peter George Bibbes MBA ’69
Carolyn C. Flagiello MA ’69
Bernerd J. Ford ’69
Catherine McDonagh ’69
Carolyn H. Serrao ’69

1970s

Nancy J. Dooley ’70
Hazel D. Harris MA ’70
Bernerd F. Libanti ’70, JD ’74
Mario Lombardi MA ’70
Theodoros T. Psarras ’70
Therese Limacher Schnell LMA ’70
Gerald K. Scullion ’70
James E. Cadden ’71
Robert Arturo Cordova Sr. ’71
Lourdes P. Linato-Crawford ’71
Anthony James Pires ’71
Josie Reichlin MA ’71
Vincent D. Ring MA ’71    
Gerald K. Scullion ’71
Carol Kamalski Daneri ’72
Caliph Johnson JD ’72
Lourdes P. Linato-Crawford ’72, MA ’74
Francis W. McNally JD ’72
Paul Trudell MBA ’72
Peter L. Dean JD ’73
Barbara T. Hanagan MA ’73
Brenda J. Harris ’73, MA ’75
Edmund K. Oasa ’73
Paul D. Briard ’74
Hassie Hill ’74
John R. Petty ’75
Joseph P. Arenivar ’75     
Adela Delong ’75
Rita Foster MA ’75
Jerald L. Gill MA ’75
Thomas Jeremiah Hepler MBA ’75
Mark J. Kenney ’75
William R. Romano ’75
Daniel Nelson Branch JD ’76
Bennetta Moore Coleman ’76
Tyrrell Sage Hand JD ’76
Norman G. Hicks ’76
Luther Lee Jr. MA ’76
Michael C. Mikita ’76
S. Richard Nepola JD ’76
Thelma E. Rapson MA ’76
Robert Rutishauser ’76
Mehram Sheikholeslami ’76
Robert L. Thorp ’76
Nina K. Auerbach JD ’77
Paul D. Briard JD ’77
Gerlena R. Clark MA ’77
Ford R. Fish ’77
Jeffrey L. Horvath ’77
Jack J. Hunt MA ’77
Ronald I. Koftinow ’77
Lorrainne A. McLaughlin MA ’77
Paul W. Powell ’77
William Seethaler ’77
Robert Francis St. Clair ’77
Allison M. Stevens III ’77
Berton E. Ballard JD ’78
Sharon Hollifield Fuller ’78
Joe B. Griego ’78
Pamela Pearl Kelly ’78
Bettie Slack Killgore ’78
Henry K. Nishikawa ’78
Anthony Pistone MA ’78
Edward R. Prowse ’78
Robert L. Rusky JD ’78     
Diana M. Ruth ’78
Elizabeth Domenden Shippen ’78
Ada Haratani MA ’79
Karin L. Hastings MA ’79
Olivia Ann Malekos MA ’79
David W. Richardson ’79

1980s

Phyllis Allen Ference MA ’80
Thomas M. Parenti ’80
Reuben G. Cortes MS ’81
Rudolfo D. DeLeon ’81
Selander Morris ’81
Dale A. Schmidt MA ’81
Thomas H. Chilton MS ’82
Thelma L. Essex MA ’82
B. Scott Levine JD ’82
Mary Elsie Robertson ’82
Ann M. Shenkin JD ’82
Kay Woodson ’82
Patricia E. Gonsalves MA ’83
Carolyn Hammond Schott MA ’83
Ann F. Nagel Tittiger ’83
Earl J. Disselhorst JD ’84
Shirley J. Imbach ’84
James C. Park MA ’84
Frederica Mendoza Stevens ’84
Robert M. Stone EdD ’84
Darlene Paintner Westergren MA ’84
James M. Cochrane MA ’85
Marc N. Josephson ’85
Janie Matthews MA ’85
Joyce Renaker MA ’85
Joanne Rosendin JD ’85
Susan K. Barry MA ’86
Armand Knutsen-Oy MBA ’86
Earl L. Koenig ’87
Shirley Algire Breeden ’88
Carolyn Jo Horne MA ’88
Michael T. Kildow ’88
Donald E. Price EdD ’88
Alfred Viereckl ’88
Howard Yim ’88
Timothy John Brennan ’89
Stephen T. Bridges ’89
Brien R. Carlson ’89
Christopher Schirle MA ’89

1990s

Sara Pasquinelli Donnelly ’90
Beverly G. Cooke MA ’91
Evan D. Haller ’91
Kenneth Walter Hill ’91
Judith Ann Metcalf ’91
Doris A. Pedroni ’91
Nora C. Maginnis ’92
Dede S. Steinfeld JD ’92
Carol Moch Suveda MNA ’92
Evan D. Haller MBA ’93
Audrey H. Hurley EdD ’93
John M. Christensen MA ’94
Patricia L. Westerman MPA ’94
Robert Kosloff JD ’95
Wolfgang Speer ’95
Craig A. Roberts ’96
Benjamin Joseph Swenson-Aguirre MA ’96
Jerome A. Aguiao ’98
Ronald Cataldo ’98
Julia N. Marshall EdD ’98
Caroline Commins MA ’99, MA ’01
Mary Teresa Rembold MA ’99

2000s

Mindi Sue Meyer MA ’02
Scott Colerick ’04
Richard C. Blum Hon. Deg. ’06
Francis Spagnoletti ’06
Carlos O. Gonzalez ’07
Elizabeth A. Presley EdD ’08
Ermelinda Trevino ’08
Jacob Bowen ’09
Elise Magliano ’09

2010s

Asma A. Eschen MA ’11
Christina Y. Abdel ’12
Richard A. Billingsley DNP ’15
Carla Harris MPA ’15
Bryce Robert Kaminski ’18
Meghan Ray MA ’19

2020s

Michael Glenn Emanuel ’22
Christopher Y. Liang ’22