Alumni

In Memoriam

Image
USF Campus. Photo by Joe Azure.
Photo by Joe Azure.

1930s

  • John F. Guinee ’39
  • Stephen N. Saribalis ’33

1940s

  • Gerald J. Crowley ’47
  • Henry J. De Diego ’45
  • Angelo A. Di Falco ’42
  • Louis Guglielmino ’43
  • Katharine L. Keeley ’46
  • Theodore A. Kolb ’45
  • Bryan R. McCarthy ’40
  • Daniel G. McGill ’46
  • Jack J. Miller ’48
  • J. Ralph Murphy ’44
  • Joseph S. O’Neill ’42
  • Daniel G. Onstad ’46
  • Raymond M. Phillips ’47
  • Joseph J. Re ’43
  • William O. Reed Jr ’46
  • Frederick T. Rodack ’43
  • Gwendolyn Sutton ’43
  • Patricia Swendsen ’49
  • Henry A. Towle ’47
  • Henry F. Trione ’42

1950s

  • Frederic N. Battaglia ’53
  • William A. Beaver ’56
  • Robert J. Blind ’50
  • Carl R. Boldt ’59
  • Thomas M. Brennan ’52
  • Leonard J. Calegari ’56
  • Salvatore P. Cardinale ’55
  • Doris Cavanaugh ’58
  • William M. Cohen ’53
  • James T. Concannon ’51
  • Marino G. Dalessi Jr ’56
  • John A. Decker ’52
  • John F. Donovan ’59
  • George Durchslag ’57
  • James B. Dwyer ’57
  • Margaret Farrell ’52
  • Marilyn Feerick ’53
  • John R. Fennell ’53
  • James R. Fern ’55
  • Robert D. Griffin ’53
  • Robert J. Harelson ’58
  • Patricia K. Holsten ’55
  • Denise Holsworth ’59
  • Warren H. Hutchins ’55
  • Lawrence A. Johnson ’57
  • Masuko Kijima ’59
  • James F. King ’50
  • William F. Lanam ’59
  • Louis Levinson ’51
  • David D. Lewis ’58
  • Anthonola Manson ’55
  • Rosemary Mardesich ’50
  • James J. McCarty ’53
  • Francis E. McSweeny ’53
  • Mary Anne Neumayr Bertken ’55
  • Casey R. Nix ’59
  • Ralph J. Paradise ’55
  • Robert J. Pfarr ’59
  • Frank R. Piro ’56
  • Joan Quesinberry ’54
  • Arthur E. Richards ’59
  • Robert E. Roddy ’56
  • Bob St. Clair ’52
  • Dolores M. Staudenraus ’54
  • Donald L. Tabeau ’50
  • Mary Thompson ’51
  • Jason J. Villafuerte ’51
  • R. X. Waters ’54
  • James H. Whitley ’58
  • Leon D. Williams ’51
  • Joan Zappettini ’50
  • George J. Zucca Jr ’55

1960s

  • Sam H. Andrew III ’64
  • William D. Armstrong ’61
  • John D. Arras ’67
  • Mario S. Balibrera ’61
  • James E. Barbero ’64
  • Andrew J. Berner ’67
  • Raymond M. Braghetta ’66
  • Terrance M. Bresnahan ’60
  • Dorothy P. Caldwell ’63
  • Stephen W. Carey ’68
  • James F. Carrig ’63
  • Daniel F. Cetinich ’65
  • Beverly D’Angelo ’64
  • Rose Dempsey ’64
  • Peter L. Dixon ’68
  • Dragutin D. Djurovic ’67
  • Alonzo M. Fields ’65
  • John V. Griffin ’61
  • James D. Hobbs ’60
  • Michael J. Holland ’60
  • William G. Holliman ’63
  • Douglas P. Holloway ’62
  • Nancy P. Holmes ’68
  • William A. Hunter ’68
  • Barbara Larner ’69
  • Edward L. Leech ’65
  • Robert D. Leech ’65
  • Michael M. Manick ’60
  • Loretta Mellon ’61
  • William R. O’Neill ’62
  • Robert M. Piccinini ’62
  • Robert J. Pope ’61
  • Henry J. Riboni ’61
  • Carl F. Ryan ’62
  • Ronald E. Schultz ’67
  • Robert M. Sichon ’63
  • Paul W. Vapnek ’64
  • Edward J. Walzer ’66
  • D. Kelly Wood ’60

1970s

  • Shelley S. Andrews ’78
  • William M. Boone ’79
  • Gary D. Boyd ’79
  • Patricia K. Campagna ’76
  • Ralph Carnow ’77
  • Marlvin S. Conley ’78
  • Charles W. Devine ’74
  • Richard E. Ducley ’73
  • Jerome E. Glickman ’76
  • Vicki D. Gochnauer ’74
  • Bradley J. Gollober ’75
  • William R. Gonzales ’76
  • Jeffery T. Griffith ’77
  • Kent S. Hori ’77
  • Rosie M. Jackson ’78
  • Katie M. Johnson ’72
  • April B. Keenan ’77
  • Charlotte L. Keenan ’79
  • Dan D. Lee ’72
  • George Lim ’73
  • Aloysius J. Lindemann ’71
  • Clarence Livingston Jr ’76
  • Nancy C. Maddox ’75
  • Jimmy A. McConnell ’76
  • Jerome G. McCormick ’70
  • Steven J. McFadden ’79
  • Joan F. Murphy ’77
  • James F. O’Donnell Jr ’72
  • John M. O’Rourke ’74
  • Thomas A. Percell ’74
  • Ivo A. Pesetti ’76
  • James Petrovich ’74
  • Kenneth W. Smith ’74
  • Nancy W. Soliven ’79
  • Carmen P. Trasvina ’70
  • Judith B. Troutman ’71
  • Gilbert Walker ’78
  • Ira L. Ware ’79
  • George K. Wong ’76

1980s

  • Edith K. Arrick ’83
  • William Barhite ’88
  • Serena G. Berry ’87
  • Almarie Clay ’86
  • Katherine A. Crouch ’87
  • Joanne S. Falconer ’89
  • Celeste M. Ferreira ’85
  • Delores C. Fisher ’86
  • Abbie Freedman ’88
  • Donna Ganger ’87
  • Walter J. Hartinger ’89
  • Neal R. Hinkle ’84
  • Judith M. Knoop ’85
  • Darlene E. Lance ’89
  • Isabel M. Lopez ’86
  • Anthony Martarella ’88
  • Audrey McGreevy ’84
  • Gary D. Mulanix ’80
  • William H. Myers ’82
  • Patricia A. Poole-Khatib ’81
  • John M. Prall ’86
  • James Y. Sakamoto ’82
  • Harry S. Salgado ’81
  • Oliver G. Sasse ’84
  • Frederick J. Simonelli ’87
  • Denise F. Spelzini ’84
  • George M. Tzanakas ’84
  • Giancarlo Vestri ’85
  • Robert F. Wegsteen ’87
  • Terry L. Williams ’81
  • Robin S. Winburn ’84
  • Darryl W. Wong ’89
  • Steven H. Young ’80
  • Nancy A. Zawacki ’87

1990s

  • Barbara A. Bell ’96
  • Dennis R. Bolen ’96
  • Thomas J. Castro ’99
  • Walter J. Cross ’91
  • James J. Davis ’96
  • Jean L. Eastman ’91
  • Katherine Harms ’98
  • Rita C. Huneycutt ’91
  • Michel L. Jackson ’93
  • Shirley A. Jones ’90
  • Elizabeth L. Karnicki ’92
  • Lyn D. Kramer ’92
  • Lynn P. Mathison ’97
  • Roslyn M. Sampson ’90
  • Dana L. Thomas ’92
  • Susan B. Waters ’92

2000s

  • Matthew Ahern ’01
  • Thomas S. Faggella ’04
  • Claudette Fredricksen ’03
  • Andrew Greeley ’02
  • Jojo C. Lalata ’00
  • Justin R. Lampe ’02
  • Melissa Nemeth ’11
  • Todd M. Ramm ’00
  • Victor Young ’05

Keep Reading