In Memoriam

Image
Top of St. Ignatius church

1940s

Arthur Dugoni ’43

Mary Tipton LMA ’43

Richard Richter ’45, JD ’47

David Sullivan ’45

William Bergman Jr. ’48

Robert Johnson ’48

Anastacio Ver Jr. ’48

Dorothy Kearney LMA ’49

Gus Scourkes ’49

Louis Zlokovich ’49

1950s

Sherrill Houghton ’50

Betty Ann O’Connell LMA ’50

John Sollars ’50

George Veasy ’50

Doris Desmond LMA ’51

Peter McWalters ’51

George Mutto ’51

Mervyn Silberberg ’51

Robert Sulit ’51

Walter Varakin JD ’51

Edwin Dawson ’52

Elaine Ferris LMA ’52

Barbara Hanson LMA ’52

Hans-Georg Hemmerle ’52

Leslie Linhares LMA ’52

Carlo Viglione ’52

Virginia Donohoe LMA ’53

Joan Doyle LMA ’53

Jeannette Garibaldi LMA ’53

Gino Laiolo ’53

Queena Maggiora LMA ’53

Carl Matson ’53

Robert Bonnici ’54

Salvatore Di Geronimo ’54

Robert Keating ’54

Eugene McDonald ’54, JD ’57

John Meehan ’54, JD ’59

Theodore Moore ’54

Yvonne Sangiacomo LMA ’54

John Van De Poel ’54

Thomas Woelffer ’54

William Bell ’55

Robert Breedlove ’55

Alma Brennan LMA ’55

Joseph Maionchi ’55

Edward Ostrowski ’55

William Reed ’55

John Burns ’56

K.C. Jones ’56

Robert O’Reilly ’56

Raul Aguilar ’57, MBA ’93

Rosemary Campi PBVM ’57

Marian Kelly BSN ’57

Peter Monahan ’57

Maureen Nerli LMA ’57

Donald D’Ambrogia ’58

Mary Mattison BSN ’58

Aimee Trujillo LMA ’58

Noreen Dunn LMA ’59

M. Ruth Patrick PBVM ’59

1960s

Maureen Aggeler LMA ’60

Thecla Chuml LMA ’60

Craig Hill ’60

Arthur Parker ’60

Serge Burenin ’61

George Casey ’61

Patricia Elower PBVM ’61

John Hulten ’61, JD ’64

Hugh Isola JD ’61

Nicholas Misciagna JD ’61

Gerald Patchen ’61

Richard Devincenzi ’62

Donald Holden ’62, MA ’78

Robert Murphy ’62

Judith Grandolfo BSN ’63

Patricia Gryson MA ’63

Thomas O’Connor ’63

Edmond Barrett ’64

Kenneth Branch JD ’64

John Carella JD ’64

Richard Dinsmore ’64

Norris Faringer JD ’64

James Dillon JD ’65

Jerome Doyle ’65

Helen Gilmore MA ’65

Charles Griesgraber ’65

Gerard Hilliars ’65

Jimmy Lofton ’65

Ronald Raimondi ’65

Eugene Girard ’66

John Johnston ’66

John Mullane ’66, MBA ’69

James Olan ’66

Ralph Barbieri ’67

Robert Rossi ’67, MA ’74

Michael Becker ’68

Stephen Becker JD ’68

Dean Robinson JD ’68

John Smurr JD ’68

Alan Andrews JD ’69

John Enos ’69

Barbara Hehr OP MA ’69

Marina Ilyin LMA ’69

Joan Keane BSN ’69, MHL ’85

Joe McCray JD ’69

1970s

Michael Mooney ’70

Violet Taaffe ’70

Rosary Celaya Castro-Olega ’71

William Little ’71

Eugene Miner ’71

Michael Sussman ’71

Denis Calvo ’72

Philip Devine ’72, MA ’76 , EdD ’81

Craig Farley ’72

Rosalia Pate ’72

Thomas Ahern ’73

Richard Morgan ’73

James Mourgos ’73

Michael Patrick Sullivan ’73

Claire Paolini ’74

John Suckow MBA ’74

Theodore Gagliano JD ’75

Luis Villarreal JD ’75

Mary Callison MA ’76

Lynda Martyn JD ’76

Mary Ann Mason JD ’76

Mary O’Hanlon ’76

Ronald Russell ’76

Bobby Begley ’77

Eugene Benson ’77

Richard Clarke ’77

Lois McLain ’77

Sheldon Shaw ’77

Lucretia Bakken MA ’78

David Benak ’78

Larry Beutler MA ’78

Albert Brown MA ’78

Mary Coons MA ’78

Melinda Coyne ’78

Edward Friedman JD ’78

Zelda Gerstner MA ’78

Peggy Hora JD ’78

Maureen Kelley ’78

Karl Le Claire ’78

Leslie Wolfe EdD ’78

Kathleen Clifford JD ’79

Patricia Dimmick JD ’79

James Hardy ’79

Carole Kelly EdD ’79

1980s

Richard Belgum EdD ’80

Paulita Adrian MA ’81

Barbara Hamm MA ’81

Thomas Harney JD ’81

James Vranesh ’81

Donna Daly JD ’82

Rosalie Gillmore ’82

Betty Nichols ’82

Rosemary Shanahan MS ’82

Fred Bias ’83

Robert Clark MA ’83

Ann Coleman ’83

Geraldine Kern MPA ’83

Dennis Wilson ’83, MHR ’86

Patricia Anderson MA ’84

George Feicht MPA ’84

William Halvorson ’84

Michael Harrington ’84, MA ’88

David Richardson ’84

Frederick Sena MBA ’84

Art Brandwood ’85

William Freitas MA ’85

George Rubaloff MPA ’85

Philip Strauss ’85

Kathie Cooper ’86

Frederik Freerks ’86

Eugene Burbank ’87

Anna Pierini MHR ’87

Richard Reynolds MA ’87

Anne Rios MPA ’87

Joseph Tolbert MA ’87

Lee Tuttle ’87

Marcile Wright EdD ’87

Teresa Gardner JD ’88

Eric Jensen ’88

Beatrice McQuade ’88

Jack Poland ’88

Karen Ruef MA ’88

Linda Wadsworth MA ’88

Mariana Latham MA ’89

Hazel Lott EdD ’89

Gail Steele MPA ’89

1990s

Robert Walsh S.J. MA ’90

Michael Ziegler ’90

Lucas Dedrick ’92

Honey Dudley ’94

Jacqueline Emery ’94

Norman Mezey ’94

Dhehinie Seneviratne MS ’94

Gail Berkley MA ’95

Karen Wolf ’97

John Bitting JD ’99

Patrick Heryford ’99, MNA ’05

2000s

Thuy Nguyen ’00, MAT ’03

Conrad Pringle MA ’04

William Whitney MAT ’04

Paula Pereira MA ’05

Lucy Poindexter EdD ’07

2010s

Maria Martinez MA ’12

Rand Hardy ’13

Andrew Moore ’14