In Memoriam

In MemoriamPhoto by Joe Azure.

1930s

Patricia Keenan ’37 LMA
Alfred I. Scott ’37  

 

1940s

Ulma A. Abels ’40
Nadine Bauer ’42 LMA
Robert E. Carey JD ’48
Anne Cottrell ’47 LMA
Maureen Cronin ’47 LMA
Roland W. Demarais ’43
Eugene J. Dunn ’42
Vincent P. Finigan ’41
James V. Grealish ’42
Helen M. Jankowski ’48 LMA
John F. Kearney Jr. ’43
Barbara Kelley LM ’46
Beryl King LM ’44
Richard S. King ’48
Henry G. Letsche Jr. ’49
Anne Lynch LM
John J. Mahoney ’49
Mary E. Meade ’43 LMA
Paul J. Petersen ’48
Edward C. Pomme ’42
Leon Schiller ’40, JD ’46
Charles Stuhr ’49, JD ’49
Joseph S. Triplett ’48  

 

1950s

Duane W.Anderson ’53
Joaquin J. Arago ’50
Mario M. Affinito ’53
Dante F. Bacigalupi Jr. ’53
Walter R. Bernard ’54
Dominic Bregante ’58
David P. Brewer ’51
Marion L. Carr ’54, MA ’86
Donald K. Carver ’52
Eugene S. Chu Jr. ’53
Roberta M. Connolly MA ’55
Adolph A. Cuadra ’58
James H. Disney ’52, JD ’59
William L. Ferrero ’58
Elvera L. Fusco LM ’50
Haig G. Harootenian ’52
Joseph E. Harvey ’52
Catherine Knudsen ’54, MA ’58
Sara Long ’56 LMA
James McCaffrey ’50
Al Meillon ’50
Georgina C. Melo ’59
Edward E. Mosconi ’50
Norman G. Nowicki ’53
John C. O’Brien ’50
Thomas R. O’Day ’50, JD ’53
Frank J. O’Leary ’53
Carl J. Olsen ’50, MS ’52
Diana Raggio ’56 LMA
William R. Reilly ’56
Claire Stark ’57
Jan E. Stroth ’56
Robert J. Viguie ’58
Kenneth J. Weinmann ’50
Leonard M. Welcer ’56, MA ’61
Robert H. Wiebusch ’55  

 

1960s

Frank R. Barbaria ’61
Carole A. Bibeau ’66
Michael V. Boschetti ’68
Pamela A. Bunnell ’63
Francesco Ciacchella ’61
Arthur M. Cole ’66
Robert L. Crowley ’61
Edward I. Custer ’61
Joseph P. Gill ’67
Cathryn S. Lutner ’68
Sara E. Maultsby MA ’69
Joan McKenna ’53 LMA, MA ’69, JD ’81
Kathleen P. McKenna ’68
Fernando M. Merel ’65
Eugene A. Merlin MA ’67
Michael P. Miller ’67
Alfred P. Mondello Jr. ’67
James N. Nuernberg ’67
Timothy H. Power JD ’69
John J. Proulx ’61
Carolyn Ranken ’60 LMA
Bert J. Ripple ’62
Jude M. Ristey ’61
Benjamin D. Sanchez ’61
William J. Schumacher JD ’65
Richard J. Sheehan ’60
Gordon J. Stewart ’63
Gary B. Teply ’66
Alfred C. Williams JD ’60  

 

1970s

Frank A. Baldanzi ’75
Eddie E. Ballard ’77
Keith P. Bartel JD ’78
Joan C. Baugh ’78
Marcus L. Beasley MA ’76
Cheryl S. Behrns MA ’77
Mary J. Benedict ’71
James W. Berry ’78
Gary Bowler MA ’79
Jeanne W. Carey MA ’78
James F. Cone ’73
Jack E. Cundari ’78
Phyllis G. Devich ’76, EdD ’80
Michael J. Dooney JD ’72
Janice A. Edwards ’78
Cecelia K. Fitzpatrick MA ’77
Robert C. Giarratana ’78
Ruthe L. Haberle MA ’76
Michael T. Hanna ’77
Douglas A. Holloway JD ’78
Thomas A. Jenkins ’70
Albert C. Johnsen ’78
Jane Q. Kennedy ’71
Carole A. Law JD ’77
Eileen M. McElroy ’74
John P. Medvit MA ’72
Robert O. Pederson MA ’76
Jeanne Pudoff ’72
Pamella Ramsing ’76
Hector R. Rualo ’78
Frank E. Scott MA ’78
Lendell Vanderburg ’76
Robin R. Vaughan ’70
Alice S. Vena MA ’78
Alleene L. Withers MA ’78
Anna Maria M. Zabala ’72, MA ’82

 

1980s

Barbara M. Battaglia ’88
Robert V. Bernicchi MS ’84
Elizabeth M. Bruckner MA ’81
Louis P. Canevari ’80
Tito Cascieri Jr. MS ’80
Howard R. Chavez MA ’85
Robert C. Clary ’87
Dianna S. Costa MPA ’86
Arnold W. Dowdy Jr. MPA ’84
Fran A. Epstein EDD ’87
Earnest T. Fields ’84, MBA ’94
Alex E. Fomin MS ’85
Moss M. Fujii MA ’82
Kim H. Gagnon MA ’89
Anne M. Heilman MA ’84
Arthur Hunter ’84
James E. Larsen ’82
Anna M. Law MA ’89
Charles W. Littles MA ’85
Agnes C. Lo ’88
Thomas G. McCormick JD ’84
Gail K. McManigal MA ’84
Mary M. McGill ’85, MA ’88
Paul McLaren MA ’85
Edward K. Murray EdD ’83
Joanne Portello MA ’86, EdD ’89
Stephen L. Quackenbush ’84
Mary E. Quattromani EdD ’87
Judith M. Reichle MA ’84
Mary Richardson-Hall ’88
Howard S. Robinson ’80
Helen T. Shimizu ’87
Ann G. Sousa MPA ’89
Stuart F. Svensson MA ’88
M.J. Tocci JD ’81
Stanley Won MA ’80 

 

1990s

Judy Campbell ’95
Jonathan H. Chang MA ’94
John C. Eldred CER ’91
Br E. Englund EdD ’95
Steven J. Harrison MA ’92
Joann C. Haws MA ’95
Aileen J. Kawai MA ’91
Wendy Menefee MBA ’97
Shelley A. Patterson MPA ’96
Mark J. Pietropola ’99
Robin M. Rove MA ’93
Lawrence W. Smith EdD ’93  

 

2000s

Raymond C. Basilio ’11
Thu Linda T. Nguyen MPH ’13
Richard M. Pavich MNA ’02
Thelma Y. Prime ’00
Nicolas A. Votaw ’13

 


Lone Mountain Alumna (LMA)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    « Back