In Memoriam

In Memoriam Cityscape

1930

Frank J. Giannini ’39
Nick J. Girimonte ’35
Seymour C. Marcuse Jr. ’31
Ruben Schneider ’37

1940s

John A. Benelli ’47
William E. Britt ’40
Peter A. Ciniquini ’47
Joseph A. Costa ’48
John J. Desmond ’48
Eugene C. Doyle ’48
Angelo L. Ferrari ’49
Ray Fornaciari ’43
Fred E. Fox ’43
Hobart E. Frates ’49
Paul M. Hupf ’48
Charles A Kapp ’43
James W. Kelly ’40
Daniel G. Mac Donald ’49
Thomas J. O’Neill ’44
Louis J. Olivier ’48
John C. Satterlee ’49
Edward R. Schulman ’48
Herbert O. Shoemaker ’42
Ignatius L. Trapani ’48
Joseph A. Vevoda ’47

1950s

Alfred A. Affinito ’50
James V. Arnold ’52
Leonard C. Asiano ’52
Edmund A. Bacigalupi ’50
R Neal Band ’52
Alice C. Cerine, ’56
James G. Changaris ’51
Daniel Collins ’57
James J. Collins ‘51
Donal F. Cronin ‘59
Frank. J. De Benedetti Jr ’59
Cecil T. Draper ’56
Roy D. Doefler ’58
Peter J. Duignan ’51
Clifton C. Erickson ’51
John F. Foley ’57
James R. Foote ’52
Edward J. Gallagher ’59
Henry J. Hermann Jr. ’58
Roy J. Holloway ’50
Vincent J. Hughes ’50
Kenneth F. Innes Jr. ’50
Aaron S. Jackson ’52
William H. Kammerer ’55
Gerald F. Kelleher ’59
Arthur D. Larsen ’52
Cap Lavin ’52
Dario A. Levaggi ’54
Ronald A. Lundstedt ’59
Patrick R. Maloney ’54
Rosemary N. Massera ’58
John G. Meniktas ’50
Robert F. Miller ’55
John M. Morrison ’52
Martin V. Murphy ’52
Patrick E. McSweeney ’59
Alan Orr ’50
John E. Osborn ’50
James H. Pierce ’51
Ernesto A. Querubin, ’54
Michael Robbins ’59
Erskine M. Shaw ’51
Alfred Simionato ’51
Gail G. Simons ’50
Harry V. Skoog ’50
Ivan L. Slavich Jr ’51
Robert E. Sullivan ’58
Charles W. Tuckman ’54
Nicholas G. Vidak ’50




1960s

Donald R. Anderson ’60
Mary A. Appleby ’63
Donald H. Austin ’68
Marjorie K. Balazs ’56
William P. Carnazzo ’68
Louis J. Casamayou ’68
Dorothy R. Clemens ’60
Marita I. Cunningham ’61
Thomas L. Dorsey ’69
Albert E. Dutil ’62
Catherine A. Kenney-Munro ’62
Arthur L. Lafranchi ’62
Edward J. Lynch ’67
Bruce M. Matlock ’65
Michael J. McAuliffe ’63
Edward A. Mc Donnell ’60
M Geraldine McDonnell ’60
Robert J. Mc Guinness Jr. ’60
James M. Mc Sharry ’63
William C. Mifsud ’64
Jo Plescia ’68
William A. Schmidt ’60
Albert G. Sever ’61
Anthony J. Stratta ’61
Sarah A. Spidell ’68
Arthur R. Titus ’68
Patricia L. Tyler ’68
Joseph W. Warmoth ’63
Jerry L. Williams ’63

1970s

Ruth S. Abrahams ’74
Constance J. Adams-Scott ’73
Patricia A. Ahlering ’70
Jayne M. Bethard ’79
Stephen C. Bornmann ’75
Michael J. Braun ’73
Richard C. Briner ’78
Kennis A. Buringrud ’76
Terrence J. Carmody ’76
Melvin E. Ciphers ’79
Joanne J. Combs ’79
Brian F. Cranert ’72
Mary E. Crimmins ’75
Hugh W. Davy Jr. ’78
Moira H. Dawson ’70
John M. Donovan ’73
Joseph E. Fischer ’78
Richard D. Fuller ’77
Janet A. Galeno ’76
Jeffrey E. Garrett ’74
Reavis D. Gibb ’78
Wilma Gibbons ’73
Ronald E. Hatch ’73
Janet A. Johnson ’77
Clarence P. Kayes ’76
Donna K. Kennedy ’76
Mark B. Kertz ’79
R Brian Kidney ’74
Anne D. Lampman ’74
Elsie M. Landry ’72
John H. Lewis ’77
Sharon K. Mahaffy ’79
Robert J. Masterson ’79
Gary M. Ochs ’77
Daniel M. O’Gara ’79
James C. Orlando ’78
Catherine Rountree ’79
Louise C. Schneider ’74
Joyce A. Summers ’75
Elizabeth H. Todd ’73
Erma J. Wentz ’77

1980s

Richard W. Allen ’85
Charles W. Bradley ’87
Margaret Burke ’82
Ruth C. Byrd ’89
Marie A. Colarossi ’89
Annie L. Collins ’85
Mary F. Duck ’86
Evelyn R. Finseth ’87
Kathleen S. Grady ’82
Harry A. Griffith III ’84
John W. Hall ’87
Christine L. Harris ’85
David A. Henry ’87
Robert S. Hunters ’82
Leo J. Hurley ’82
Gizella Kiss ’82
Lu La Larkin ’81
Robert T. Lazzarini ’82
James S. Leavitt ’89
Marylou McAthie ’80
Joseph F. Mc Sweeney ’85
Ann Muckerman ’81
Mary C. Murphy ’83
Larry Nicoll ’87
Corazon A. Ponce ’81
Karen A. Redeker ’86
Wanda Riney ’87
Carmen R. Roberts ’80
Roberto Rodriguez ’88
Jeanne T. Scanlon ’85
Nancy L. Shammas ’81
Vera Marjorie P. Stanbury ’86
Mary A. Stinson ’81

1990s

Hasan Abdul- Malik ’96
John W. Clark ’97
Judith S. Duque ’91
DS. Howie ’90
Rick A. Jones ’90
Michael J Meranda ’96
Paul Minkiewicz ’92
William Mullin ’92
Patty Oslinker-Moore ’90
Daniel A. Robinson ’98
Joann Siemsen ’93
Keith R. Walner ’90
Larry M. Yeager ’93

2000s

Uche F. Orizu ’05
Alexis T. Busch ’09
AnnMarie Walker-Bain ’01

2010s

Michael G. Glaser ’11
Nisha A. Tandel ’10
Shahed Shirmast ’12
    « Back